Szerző: Katona Lívia

A dél-szlovákiai zsidó iskolák története
A jelenlegi oktatási rendszerről nem lehet beszélni anélkül, hogy megismernénk annak történelmét és az iskolarendszer fejlődésének történetét.
Ez a munka a zsidó oktatási rendszer és történelmének komplex képet ábrázoló első kísérlete. A zsidó oktatás és oktatás történetét nem mutatták be megfelelően a szlovák pedagógia történetében, és ez a könyv arra törekszik, hogy megszüntesse ezt a rést.
A zsidó nemzet összehasonlítható egy fával. Például mutatták őket a keresztények számára, és következésképpen a pogányok Istenben hívõkké váltak. A kereszténység szimbolikusan ábrázolja a graftot vagy a vallást, amely nem létezhet alapja nélkül, vagyis a fa nélkül.
A zsidóknak köszönhetően hívővé váltunk, és elkezdtük újjáépíteni a gyermekeinket és ifjútainkat. A Mózes Decalog-ból hitünk alapja, Alfa és Omega vált. Az erkölcs lényege abban rejlik, amely - ha megtartja - végül eltávolítja az összes rendet és rendeletet.
Ez a tanulmány időrendben megmutatja a zsidó oktatási rendszer történetét és fejlődését a 18. század végétől a második világháború végéig. Megpróbáltuk leírni az 1845–1945 közötti dél-szlovákiai területi iskolai és pedagógiai ismereteket, amelyekből írásbeli dokumentumokat őriztek meg a következő generációk számára.
A zsidók számára a múlt és még a nagyon korai idők valami olyat képviselnek, amely még mindig él és jelen van. Ez marad rituáléikban és imáikban, hitükben nyugszik és vallásos identitásuk alapja. A héber Biblia szolgál a történelem ismeretének forrásaként.
A héber Biblia három részből áll, amelyek Thora, Próféták és Szentírások.
Héberül a Tóra, Neviim és Ketuvim, vagy rövid formában a TaNaCh. A bemutatott sorrend tükrözi az egyes részek fontosságát is. A tudósok bebizonyították, hogy a zsidó történelem és a bibliai irodalom eredete Dávid és Salamon uralma alatt álló egyesült monarchia (kb. 1010-926 B. C.) idején található, amikor kedvező feltételek álltak fenn ilyen tevékenységekre. .
A szolgálatokat a zsinagógákban is tartották, de nem sokat tudunk róluk vagy a templomhoz való viszonyukról. Az Izrael által elfogadott törvény tízparancsolatból és több mint 613 törvényből állt.
A szentírásokból való olvasás, amelyet gyakran fordítás (targum) és magyarázat követett a zsinagógák szolgálatának fő része. Az elolvasás elõtt és után imákat és áldásokat adtak. A bibliai szövegekkel való munka mellett a rabbik gyűjtötték a füstölő hangokat is (halacha), vagy magyarázatokat a Tóra értelmezésének a gyakorlati élethez kapcsolódó módjaira vonatkozóan. Az ilyen iránymutatásokat nemzedékről generációra adták át a népszerű hagyományok révén. A halacha szerzőit és gyűjtőit tanaitoknak hívták. A héberül tanított tanárok munkáját később amoraits (amer - to talk) vette át. Az Amoraits aramai nyelven tanított és írt.
Halacha elmagyarázza, hogy mit kell tennie a zsidóknak és hogyan kell ezt tenniük, míg Agada elmondja nekik, miért kellene ezt megtenniük, és mi a szabályozás motivációja. Talmud a judaizmus alapvető munkája, a zsidó törvény, a bölcsesség és a tudás tárhelye. Az élet minden területét érinti, törvényekkel, hitetlen kötelességekkel, etikával, a társadalmi viselkedés szabályaival, teológiai kérdésekkel, asztrológiával, numerológiával és egyéb témákkal foglalkozik.
A beszélt, énekelt vagy írott szó volt a zsidó művészi kreativitás fő kifejező eszköze. A szó emlékezetbe kerülhet, amikor szükség van rá, és egy könyvet könnyebben lehet megvédeni a sérülésektől, mint egy képet vagy más műalkotást.
Noha sok zsidó vallási szimbólum eltűnik társadalmi környezetünkből, maga a vallás mindig is kultúránk egyik alapvető forrása. A judaizmussal kapcsolatos alapvető információk összefoglalásának szolgálnia kell a történelmi és kulturális emlékezet felfrissítésének.
1994 után úgy döntöttem, hogy megvizsgálom és osztályozom a dokumentumokat az állami levéltárban és a magángyűjteményekben annak érdekében, hogy hozzájáruljak a szlovák oktatási rendszer regionális történelemének alapkutatásához. A zsidó oktatási és iskolai rendszer történetére összpontosítottam, amelyek csak jelentéktelen részét képezték az iskolai történelemnek. Ez a szlovák oktatási rendszer független egyenlő egysége volt.
Remélem, hogy tanulmányaim mélyebb ismereteket fognak nyújtani a judaizmusról a tanárok, a szülők és a diákok számára. Nekünk és elsősorban a szülőknek kell rajtunk ősök örökségét megőrizni és kreatívan fejleszteni. Nem szabad elveszítenünk. Remélem, hogy ez a tanulmány hasznos és inspiráló olvasmány lesz az Ön számára